מכללת לוינסקי לחינוך
המרכז ללמידה דיגיטלית לעמוד ראשי
 
כנסים וימי עיון טיפים  
 

כל אחד יכול – עריכת סרטונים

ליאת אייל

הכנת סרטון אינה משימה כה קשה כפי שנהוג לחשוב. כמה תמונות, מוסיקה ומספר כתוביות יכולות להיות בסיס מצוין לסרטון ביתי קצר שתפיקו בעצמכם. התוכנה מצויה בידיכם, אם אתם משתמשים ב - Office, במחשב האישי, ושמה Windows Movie Maker. פותחים את התוכנה מתוך תפריט 'התחל', שם בחרו באפשרות 'תוכניות', ומשם בחרו באפשרות Windows Movie Maker. ניתן לקבל הוראות הפעלה מפורטות ומדויקות באמצעות פנייה לתפריט העזרה שנמצא בתוכנה עצמה, בסרגל הכלים:מה כוללת העזרה? הסברים והנחיות לנושאים הבאים: לכידת וידיאו, צילום תמונות, ייבוא קובצי מדיה דיגיטלית קיימים, שמירת פרויקטים, תצוגה מקדימה של פרויקטים וקליפים, עריכה של פרויקטים ושל קליפים, שימוש במעברי וידיאו, שימוש באפקטים ובכותרות, עבודה עם חומרי שמע, ארגון אוסף קליפים, שמירת סרטים ושליחתם, וכן הגדרת אפשרויות שונות של התוכנה.

מה עושים עם הסרטון?
ניתן להכין סרטון למטרות אישיות, כמזכרת או מתנה לקרובים לכם, לכבוד אירועים משפחתיים. אפשר להכין סרטון מזכרת מתמונות המשפחה, המשלב בין התמונות שצילמתם, מוזיקה וכתוביות. אפשר גם להכין את הסרטון הקצר כתחליף למצגת.
נוסף על כך, אפשר להכין סרטון למטרות לימודיות, כפתיח או כסיכום של נושא או ללמידה עצמית. המורה יכול לערוך סרטון שישמש כאמצעי המחשה לתלמידים בנושא הנלמד, וגם התלמידים יכולים להכין סרטונים בנושאים לימודיים כחלק מתהליך הלמידה שלהם.
לאחר שגיבשתם את הרעיון וחומרי הגלם הבסיסיים, תוכלו לשלב קטעי מוזיקה מתאימים, לקבוע את עיצוב הכתוביות, לשלב אפקטים מרהיבים, ומעברים בין קטע אחר לאחר ועוד. השימוש בתוכנה הוא פשוט ביותר וידידותי. בעלי האינטואיציה הטכנולוגית יכולים לפתוח את התוכנה ממש כעת ולהתנסות. המשקיעים מבינכם מוזמנים להיעזר בהנחיות לשימוש בתוכנה מתוך אתר מיקרוסופט.

מקורות נוספים:
סקירה מתוך עיתון ynet על Movie Maker/ רועי שלומי

יש כמובן תוכנות אינטרנטיות שמטרתן דומה. ה- Photostory גם היא מבית מיקרוסופט, חינמית וניתנת להורדה לערוך סרטי וידיאו.

סרטונים אלה, אם תרצו, תוכלו לשלב באתרי שיתוף של סרטי וידיאו – כך תוכלו להראות לעולם כולו את יצירתכם!
בילוי נעים, ובהצלחה!